Irytujące funkcjonalności w aplikacji

Irytujące funkcjonalności w aplikacji – nie zniechęcaj swoich e-klientów

**Tekst w wersji angielskiej napisany na bloga www.softwarehut.com**
Tekst ten został opublikowany w polskiej wersji językowej w magazynie branży modowej Modna Bielizna.

 

Irytujące funkcjonalności w aplikacji

 1. SŁABE WYSZUKIWANIE
 2. TOPORNY INTERFEJS
 3. NIEPRZYJAZNY INTERFEJS UŻYTKOWNIKA
irytujące funkcjonalności w aplikacji

Marcin Bartoszuk, nasz CTO, rozważał ostatnio, czy e-commerce ma szansę wyprzedzić tradycyjny handel detaliczny. Cóż, jak pokazują statystyki, najprawdopodobniej tak się stanie. Jak podaje Statista, liczba dolarów wydawanych na stronach eCommerce rośnie z roku na rok. Tylko w 2020 roku osiągnie ona wartość 3,45 miliarda dolarów. Według globalnego badania przeprowadzonego na 11 rynkach przez Shopify, 84% konsumentów robiło zakupy online podczas pandemii.

Obecnie, bardziej niż kiedykolwiek, ludzie szukają alternatywnych rozwiązań, a e-zakupy wydają się być strzałem w dziesiątkę, jeśli chodzi o zaspokajanie ich potrzeb. Coraz więcej osób przekonuje się do zakupów online ze względu na ich coraz większą dostępność i wygodę.

Przy rosnącym zainteresowaniu i zapotrzebowaniu na zakupy online, otwarcie biznesu e-commerce wydaje się być receptą na sukces. Jednak, jak zawsze, łatwiej powiedzieć niż zrobić. Aby odnieść sukces, musisz zapewnić swoim klientom nienaganną obsługę i zagwarantować bezproblemowy proces zakupowy.

Dlatego moje pytanie brzmi – czy wiesz jak NIE denerwować i zniechęcać swoich e-klientów? 

Irytujące funkcjonalności aplikacji

Aby uciszyć swoich klientów, zwróć uwagę na poniższe problemy związane z funkcjonalnościami. Sprawdź moje przykłady.

SŁABE WYSZUKIWANIE

Używamy wyszukiwań semantycznych, gdy chcemy wykonać zadania takie jak znalezienie konkretnego produktu za pomocą jego ID lub słowa kluczowego, znalezienie jednego lub więcej produktów we wszystkich ofertach w szybki, elastyczny sposób, wykonanie pełnotekstowego wyszukiwania we wszystkich polach opisu produktu lub wyszukiwanie w określonych polach pozycji pracy, aby szybko zawęzić listę produktów.

I właśnie w tym miejscu mogą pojawić się problemy z niewłaściwym wyszukiwaniem. A jest wiele różnych problemów, które mogą się pojawić:

 • gdy pole wyszukiwania nie obsługuje wyszukiwania zbliżeniowego i nie sugeruje związku pomiędzy słowami lub ma tendencję do generowania zbyt wielu dopasowań
 • gdy wyszukiwania semantyczne nie obsługują * i ? jako znaków wieloznacznych
 • gdy wyszukiwanie uwzględnia wielkość liter, co oznacza, że wymaga poprawnego wprowadzania wielkich i małych liter
 • gdy okno wyszukiwania jest nie tylko powolne, ale również zużywa więcej cykli CPU (czas potrzebny na wykonanie jednej prostej operacji procesora)
 • gdy Twoje szybkie filtry są ubogie.

Co to oznacza dla e-klientów:

 • nie mogą znaleźć dokładnie tego, czego chcą
 • widzą zbyt wiele dopasowań „odpowiednich” do ich poszukiwań
 • nie widzą mojego wyniku, gdy źle wpiszą jakieś słowo
 • nie mogą filtrować całej oferty, a jedynie poszczególne kategorie produktów
 • muszą długo czekać na wyniki (maksymalnie 3-4 s to granica komfortu użytkownika)
 • nie mogą znaleźć przedmiotów pracy za pomocą szybkich filtrów opartych na asortymencie produktów

TOPORNY INTERFEJS

Interfejs aplikacji powinien przyciągać wzrok i wyróżniać się. To, szczególnie w branży modowej czy kosmetycznej, daje Ci przewagę nad konkurencją. Nie zapominaj jednak o funkcjonalnych detalach, bo one również mogą okazać się hamulcem w przypadku awarii. Oto kilka najczęściej znanych problemów z interfejsem.

 

Wyniki wyszukiwania są wyświetlane przesunięte

Strona podzielona jest na elementy, np. banner, menu, szybkie filtry czy lista produktów. Każdy z nich ma swoją własną wysokość i szerokość. Niestety czasami zdarza się niedopatrzenie na podstronach o szerokości podzielonej na 2 lub 3 elementy. Objawia się to przy ograniczonych szerokościach ekranu, kiedy komponenty nie pasują do siebie i przesuwają się względem siebie lub ich style nie wyświetlają się poprawnie. Nazywamy to brakiem responsywności. W oczywisty sposób może to wpłynąć na wizerunek Twojej firmy.

Co to oznacza dla e-klientów:

 • zniechęcenie
 • ból nadgarstków, jeśli jest dużo przewijania.

 

„Skaczące” interfejsy

Wyobraź sobie taką sytuację. Chcesz kliknąć w wybór kategorii, a tymczasem wyskakuje baner, który przesuwa wszystko o centymetr w dół. W efekcie klikasz w baner i wchodzisz pod zupełnie inny adres. Nie ma rady, trzeba się cofnąć. Cierpliwie czekasz, aż baner wyskoczy, żeby nie popełnić dwa razy tego samego błędu. Baner nie wyskakuje, więc ostrożnie klikasz w link, ale i tak w ciągu tych mikrosekund między zamiarem kliknięcia a palcem, baner wyskakuje znowu i znowu trafiam nie tam, gdzie chciałem.

Co to oznacza dla e-klientów:

irytacja.

INTERFEJS NIEPRZYJAZNY UŻYTKOWNIKOWI

„Interfejs przyjazny użytkownikowi” to modne i często nadużywane wyrażenie. Poniżej przedstawiam kilka przykładów tego, co uważam za nieprzyjazny interfejs.

 

Brak funkcjonalności jednorazowego zakupu

Czy kiedykolwiek miałeś ochotę na coś, ale zniechęcił Cię obowiązkowy proces rejestracji? A może masz już dość tworzenia wielu kont tylko po to, aby kupić jeden produkt? No cóż, współczuję Ci.

Co to znaczy dla e-klientów:

 • są zmuszeni do założenia konta.

Automatyczne wylogowanie

Czasami, gdy użytkownik korzysta z aplikacji w sposób nieprzewidziany przez programistę, może zostać automatycznie wyrzucony i wylogowany ze swojego konta.

Co to oznacza dla e-klientów:

 • tracą kontekst i muszą powtarzać akcję na stronie internetowej.

Brak breadcrumbs w rozgałęziających się aplikacjach

Breadcrumb to graficzny element sterujący, wykorzystywany jako pomoc nawigacyjna na stronach WWW. Nazywamy go również „śladem ścieżki”. Pozwala on użytkownikom na śledzenie ich położenia na stronie i jest niezwykle pomocny w aplikacjach z szeroką gamą produktów. Jeśli nie ma czegoś takiego, łatwo się pogubić przy wyszukiwaniu kategorii.

Co to oznacza dla e-klientów:

 • gdy już znajdą interesujący ich produkt, nie mogą wrócić do jego kategorii.

Sprostaj oczekiwaniom

Jest kilka podstawowych zasad, które aplikacja musi spełnić. Pierwsza z nich, związana z bezpieczeństwem – wymagają one przestrzegania pewnych standardowych procedur operacyjnych. W tym przypadku użytkownik może „poświęcić się” i cierpieć z powodu „denerwujących” funkcjonalności. Drugi natomiast dotyczy standardów e-biznesu, które są częścią standardów branży IT (normy moralne, etyczne, ale także dotyczące języka, symboli, konwencji – DNA cywilizacji IT). W tym przypadku warto mieć otwarty umysł i trzymać rękę na pulsie, sprawdzając jakość własnej aplikacji. Szczególnie teraz, gdy wymagania klientów z dnia na dzień stają się coraz większe, ważne jest, aby byli oni zadowoleni i spełniali swoje oczekiwania.

English version
Version française

Posts created 110

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top